Aktuality - Klinika JL

Ultrazvukové vyšetření břicha: Jak probíhá a jak se připravit?

Ultrazvukové či sonografické vyšetření (zkráceně sono) je vyšetření, při kterém jsou zobrazovány a vyšetřovány vnitřní orgány nebo jiné struktury těla jako např. cévy, svaly a šlachy na základě toho, jak odrážejí ultrazvukové vlnění. Vyšetření je bezpečné a ve většině případů nebolestivé.

Při ultrazvukovém vyšetření břicha zobrazujeme vnitřní orgány, jako jsou játra, žlučník, slinivka, ledviny, močový měchýř, někdy i pohlavní orgány a části střeva.

Příprava není náročná

Na vyšetření břicha je nutné přijít nalačno, což znamená nejméně 4 hodiny před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat žvýkačku. Ideální je nejíst, nepít, nekouřit a nežvýkat od půlnoci před vyšetřením, pokud je vyšetření plánováno na dopolední hodiny. 

ultrazvuk břicha

V případě, že máte předepsané léky, které musíte užívat ráno, zapijte je malým množstvím vody. 

Pokud vás lékař pošle na vyšetření ledvin a močového měchýře, neměli byste 4 hodiny předem jíst. Dostatečný příjem tekutin je naopak žádoucí, abyste přišli pokud možno s naplněným močovým měchýřem. 

Průběh vyšetření

Pro začátek vás chceme ujistit, že se nemáte čeho obávat. Vyšetření je naprosto bezpečné, nebolestivé a trvá maximálně desítky minut.

Před vyšetřením si odložíte oděv z horní poloviny těla (kromě podprsenky), potom se položíte na vyšetřovací lehátko. Vyšetření provádí lékař ultrazvukovou sondou. Na sondu nanáší gel, který umožní průchod ultrazvukových paprsků, gel může lehce studit. Po vyšetření lze gel z těla snadno otřít. Tlak sondou může být mírně nepříjemný, v některých případech i bolestivý. 

V průběhu vyšetření vás bude lékař polohovat podle potřeby, většinou na jeden a na druhý bok. Během vyšetření je také obvykle potřeba několikrát na krátkou dobu zadržet dech. Po vyšetření pak dostanete zprávu pro vašeho lékaře.

Naše sonografické pracoviště najdete na adrese Klinika JL, V Hůrkách 1296/10 Praha-Stodůlky. Pro více informací volejte na tel.(+420) 232 232 320. Před objednáním ale myslete na to, že budete potřebovat žádanku od praktického lékaře nebo specialisty. A to platí nejen při úhradě pojišťovnou, ale i pro samoplátce. Vždy je totiž nutné vědět, proč se vyšetření provádí, jestli např. kvůli obtížím, laboratornímu nálezu nebo jako prevence.

 

 

Podobné články

22. 11. 2023

Kdy je správný čas pro odstranění bradaviček a pih?

17. 10. 2023

Jak vybrat kontaktní čočky a jak o ně pečovat?

15. 9. 2023

Interní vyšetření a jeho význam i návaznost na další obory

Z ostatních klinik

4. 12. 2023

Akční prosincová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

30. 11. 2023

Rekonstrukce šlachy bicepsu

28. 11. 2023

Cizí těleso nebo neznámá látka v oku: Jak probíhá první pomoc a případná léčba?

Nahoru Kariéra