Aktuality - Klinika JL

Štítná žláza. Jak funguje a jak ovlivňuje naše zdraví?

Štítná žláza hraje v našem těle opravdu velkou roli, i když si existenci tohoto malého orgánu často vůbec neuvědomujeme. Její funkce ovlivňuje mnoho aspektů našeho zdraví, včetně hmotnosti, psychiky, a dokonce i chuti k jídlu. Pojďme se blíže podívat na to, co přesně štítná žláza dělá, jak na naše tělo působí a – pokud máte podezření na nějaký problém – kdy už je vhodné obrátit se na endokrinologa.

Co je štítná žláza a co umí

Štítná žláza je malá endokrinní žláza ve tvaru motýla nacházející se na přední straně krku. Endokrinní znamená, že produkuje hormony, které rozesílá do celého těla pomocí krevního řečiště.

Štítná žláza.

Hormony produkované štítnou žlázou jsou klíčové pro regulaci metabolismu a řadu dalších procesů v těle. Konkrétně kontrolují, jak tělo využívá energii z potravy, jak vnímá teplo, ovlivňují růst a vývoj těla, ovlivňují správnou funkci mozku, srdce, svalů i dalších orgánů. Štítná žláza je velice důležitá i pro imunitní systém. V těhotenství správné fungování štítné žlázy snižuje riziko těhotenské cukrovky, předčasného porodu či potratu.

Jak ovlivňuje naše tělo?

Štítná žláza působí na různé oblasti našeho zdraví a je důležité, aby nebyla aktivní příliš (hypertyreóza) nebo naopak málo (hypotyreóza). Všechna onemocnění štítné žlázy vznikají totiž právě na základě zvýšené nebo snížené produkce hormonů ze štítné žlázy. Pokud dojde ke zvýšení či snížení aktivity štítné žlázy, dává nám to tělo najevo různými příznaky:

Lékařské vyšetření štítné žlázy.

Hypertyreóza

 • Zvětšení štítné žlázy (struma),
 • třes rukou, postižení očí (exophtalmus),
 • nadměrné pocení, hubnutí, zvýšený hlad, známky katabolismu,
 • řidší stolice, změny pokožky, padání vlasů,
 • nepravidelnost v menstruačním cyklu,
 • zrychlená srdeční činnost, palpitace,
 • úzkost, podrážděnost, nervozita, depresivní syndrom, hyperaktivita až únava.

Hypotyreóza

 • Zvětšení štítné žlázy (struma),
 • únava, nedostatek energie, zpomalené psychomotorické tempo,
 • zimomřivost, suchá pokožka až otoky končetin,
 • přibývání na váze,
 • zpomalená srdeční činnost,
 • zácpa, plynatost,
 • impotence, výkyvy v menstruačním cyklu.


Co dělat, pokud u sebe pozorujete některé z příznaků?

Lékařské vyšetření štítné žlázy.

Pokud máte podezření, že vaše štítná žláza nepracuje, jak má, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc. Medicínský obor specializující se na problematiku žláz s vnitřní sekrecí, včetně těch spojených se štítnou žlázou, se nazývá endokrinologie.

V případě zpozorování příznaků se tedy neváhejte obrátit na svého praktického lékaře. Lékař Vás vyslechne, vyšetří a případně doporučí návštěvu specialisty – endokrinologa.

Jaké jsou příčiny poruch štítné žlázy

Mezi ty nejčastější patří například autoimunitní onemocnění, deficit jodu, infekce způsobující záněty, kouření, nedostatek selenu, pobyt v místě zvýšené radiace, nebo například některé léky.

Štítná žláza je sice malý orgán, ale na naše zdraví má obrovský vliv. Nezapomínejte proto poslouchat své tělo! Odborník jako endokrinolog vám může poskytnout správnou diagnózu a léčbu, abyste mohli žít plnohodnotný a zdravý život.

 

 

Podobné články

14. 5. 2024

Novinka na Oční klinice JL pro omlazení a redukci vrásek

28. 3. 2024

Přečtěte si rozhovor s novým primářem Oční kliniky JL

28. 2. 2024

Vyšetření očí u optometristy není radno zanedbávat

Z ostatních klinik

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

21. 5. 2024

Objevte široké možnosti rehabilitace: S čím vším vám pomůžeme?

Nahoru Kariéra