Napsali o nás

Rohovka má svoji paměť

Jaké poměry panují v českém zdravotnictví, všichni dobře víme a poznáváme to kolikrát i na vlastní kůži. Ovšem jsou i takoví, kteří nenadávají, nestěžují si a makají sami na sobě i na druhých. Příkladem lékaře, který i ve složitých podmínkách dokázal v Praze vybudovat prosperující soukromou kliniku, na níž poskytuje komplexní péči na absolutní světové úrovni, je primář MUDr. Jána Lešták, CSc, FEBO, MBA. Jeho nejnovější triumf se jmenuje intracor. O co jde? Nechme již promluvit samotného doktora Leštáka…

Jaký je váš názor na laserové operace rohovky, po nichž mohou lidé odložit dioptrické brýle?

Já jsem do dnešního dne, a budu to dál i prosazovat, odmítal jakékoli zákroky na rohovce, kde se odstraní nebo poruší povrch oka. To jsou ty laserové zákroky, kterými se řeší krátkozrakost nebo dalekozrakost, cylindrické vady, a to z toho důvodu, jaká je podstata toho zákroku. Při něm se uřízne část rohovky, konkrétně povrchní vrstvy, a pak se laserem upálí nebo upraví ta vada, kterou máte.

Například když máte do dálky -2,5 dioptrie, tak po odklopení povrchních vrstev rohovky vám laser upálí tu část rohovky, která odpovídá 2,5 dioptriím. Rohovka sama má 43 dioptrií a v praxi to vypadá, jako byste vzal nůž a seřízl z ní určitý kousek. Vypadá to jednoduše, ale mohou nastat komplikace. Jakmile se dotknete rohovky a porušíte její povrchní část, může tam vzniknout zánět.

Celý článek si můžete přečíst na adrese http://www.halonoviny.cz/articles/view/229857

Publikováno na portálu Haló noviny 02. 12. 2011