Péče o gravidní pacientky
Těhotenství klade velké nároky na celý organismus ženy, je tedy zátěžovou situací. Z tohoto důvodu se mohou projevit poruchy, které před otěhotněním probíhaly skrytě. U více než 12 % žen se vyskytne porucha funkce štítné žlázy v souvislosti s graviditou a porodem.
Hormony štítné žlázy procházejí placentou. Matka je tedy dodává svému dítěti, zejména v prvním trimestru těhotenství. Po té si dítě začíná vytvářet hormony vlastní. Určité množství hormonů získává vyvíjející se plod od matky až do porodu. Pro správný průběh těhotenství a poporodního období je nutné, aby funkce štítné žlázy byla normální.
Vyšší riziko vzniku poruch funkce štítné žlázy v těhotenství mají ženy, které trpí nebo v minulosti trpěly nějakou chorobou štítné žlázy. Dále ženy, u nichž se postižení štítné žlázy objevilo v minulé graviditě, ať již skončila porodem či potratem. Ohroženy bývají rovněž ženy s cukrovkou 1.typu či jiným autoimunitním onemocněním, např. celiakie (nesnášenlivost lepku), revmatoidní artritidou (autoimunitní reakcí vyvolaný zánět klobů).