Napsali o nás

Šedému zákalu lze čelit prevencí a vitamíny

Šedý zákal je jedno z nejčastějších onemocnění očí. Lékaři ho nacházejí zhruba u poloviny lidí starších 60 let. Samozřejmě v různém stupni rozvoje choroby.

U většiny z nich jde o začínající potíže, kterých si ani nemusí všimnout. U lidí nad 75 let bývá téměř pravidlem, že na jedno oko hůř vidí právě kvůli této nemoci. I když jde u většiny o zhoršení mírné, není rozumné ho podceňovat.

Dochází totiž k postupnému zkalení čočky oka, která je normálně čirá. To obvykle omezuje průchod světelných paprsků a snižuje jasnost vidění. U některých lidí však šedý zákal, odborně řečeno katarakta, dokáže způsobit i slepotu.

Rizikem pro vznik choroby jsou genetické dispozice (nemoc se v minulosti objevila v rodině), ale také kouření, cukrovka a špatná ochrana očí před intenzívním UV zářením, případně znečištěné ovzduší. Nemoc může vzniknout i jako důsledek dlouhodobého užívání některých léků (hlavně kortikosteroidů) nebo po úrazu oka.

Účinným řešením je pouze operace

„Šedý zákal se obvykle projevuje zamlženým viděním a citlivostí třeba na sluneční světlo, které nás nepříjemně oslňuje,“ říká MUDr. Ján Lešták, CSc. z Oční kliniky JL v Praze. „Podobné to může být i při řízení automobilu v noci. Někdy nevidíme jedním okem barvy stejně sytě jako druhým, jindy se nám dělají kolem předmětů duchy, tedy jakýsi dvojitý obraz, někdy se zhoršuje i rozlišování kontrastů.“

V každém případě je nejlepší nechat se vyšetřit očním lékařem preventivně už v padesáti letech. To platí zejména pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku této nemoci. Na ni zatím neexistují léky.

Celý článek si můžete přečíst na adrese www.novinky.cz/zena/zdravi/168173-sedemu-zakalu-lze-celit-prevenci-a-vitaminy.html

Publikováno na portálu Novinky.cz 11. 05. 2009