Napsali o nás

MUDr. Kateřina Vašinová – endokrinolog

"S trochou nadsázky lze říci, že obézní pacienti raději běhají po doktorech než po lese." MUDr. Kateřina Vašinová

Prevence, diagnostika a léčba poruch systému žláz s vnitřní sekrecí, to je obor endokrinologie, který si zvolila MUDr. Kateřina Vašinová, která je současně členkou České internistické společnosti, České endokrinologické společnosti a České společnosti pro hypertenzi. Když ji navštívíte, a jak se paní doktorka obává, nikoho z nás to v životě jednou nemine, už prostředí Kliniky JL (pozn. redakce: Klinika Jana Leštáka) nám napoví, že toto setkání bude příjemné. Je třeba dát za lékařce pravdu, že s pozitivním přístupem jde vše lépe, a zvláště v případech onemocnění tohoto charakteru, která jsou v drtivé většině během na delší trať, někdy i na celý život.

S jakými zdravotními potížemi vás vaši pacienti nejčastěji navštěvují?

Více než 80 % pacientů přichází s onemocněním štítné žlázy. Nejčastějšími stesky jsou únava, přibývání na váze, tlaky na krku, srdeční arytmie. Velmi často je důvodem návštěvy i náhodný záchyt patologie v laboratoři při preventivní prohlídce nebo při zobrazovacím vyšetření z jiného důvodu.

Do jaké míry se u endokrinologických onemocnění jedná o chronické obtíže a v jakém procentu o akutní?

Akutní případy jsou u nás spíše výjimečné, většina onemocnění je chronických, s nutností doživotního užívání léku.

Sledujete, že s životním stylem narůstá onemocnění spojených s hormonální nerovnováhou? Vznikají i nějaká nová, která lékaři registrují?

Sleduji obecně, že žijeme nezdravě. Současný uspěchaný styl, hodně stresu, času stráveného v práci a nedostatek aktivního odpočinku, minimum pohybu, nezdravá a nepravidelná strava. Vše nakonec vede k vyčerpání organismu a projeví se celou řadou nespecifických obtíží, které pacienty nakonec dovedou až do naší ambulance, i když se často nejedná primárně o hormonální dysbalanci.

Celý článek si můžete přečíst na adrese www.ibestof.cz/medicina/mudr.-katerina-vasinova-%E2%80%93-endokrinolog.html

Publikováno na stránkách profesního časopisu iBest of 05. 11. 2012